
Żywienie kliniczne - jakość i bezpieczeństwo
Wywiad z prof. dr hab. n. med. Sylwią Małgorzewicz na temat XV Konferencji Naukowo-Szkoleniowej z cyklu „Terapia Żywieniowa XXI wieku”.
Kierownik Katedry Żywienia Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Klinika Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK Gdańsk. Zainteresowania: nefrologia, żywienie kliniczne. Doświadczenie naukowe obejmuje prace badawcze dotyczące zaburzeń stanu odżywienia w chorobach przewlekłych, a szczególnie przewlekłej chorobie nerek oraz w zakresie nefrologii i żywienia klinicznego. Jako naukowiec współpracuje z ośrodkami w kraju i za granicą, wyniki badan publikuje w prestiżowych czasopismach naukowych
Wywiad z prof. dr hab. n. med. Sylwią Małgorzewicz na temat XV Konferencji Naukowo-Szkoleniowej z cyklu „Terapia Żywieniowa XXI wieku”.
Wywiad z prof. dr hab. n. med. Sylwią Małgorzewicz, Vice-Prezesem Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN), Kierownikiem Katedry Żywienia Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistą chorób wewnętrznych i nefrologii.
Uszkodzenie nerek powoduje szereg zmian w funkcjonowaniu wielu narządów, obniżenie apetytu, a w konsekwencji pogorszenie stanu odżywienia. Polskie badania pokazują, że około 20–30% pacjentów z PChN wykazuje cechy niedożywienia i wymaga interwencji żywieniowej.