person_addDołącz loginZaloguj się
Facebook Instagram

PACJENT Z NIEDOŻYWIENIEM W POZ


Znaczenie argininy w terapii żywieniowej

dr Anna Kościej Patrycja Jachymczyk

Arginina, aminokwas o szerokim spektrum działania, pełni kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych. Pomimo że organizm ludzki potrafi syntetyzować argininę, w warunkach stresu metabolicznego, chorób czy intensywnego wysiłku fizycznego jej endogenna produkcja może być niewystarczająca, co stwarza zapotrzebowanie na jej dostarczanie z zewnątrz. Arginina znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, zwłaszcza w leczeniu schorzeń wątroby, onkologii oraz w kontekście terapii regeneracyjnych, jednak jej stosowanie wymaga precyzyjnego dozowania, aby uniknąć potencjalnych skutków ubocznych.

czytaj dalej

Optymalizacja leczenia żywieniowego u pacjentów po chorobie krytycznej: Zapotrzebowanie na energię i białko w procesie rekonwalescencji

dr n. med. Anna Zmarzły

Leczenie żywieniowe pacjentów po chorobie krytycznej stanowi kluczowy element wpływający na wyniki terapeutyczne, wskaźniki śmiertelności oraz długoterminowe rokowanie. Zaspokojenie indywidualnych potrzeb energetycznych i białkowych w okresie rekonwalescencji, zarówno w krótkoterminowym, jak i długoterminowym okresie po hospitalizacji, jest fundamentem skutecznej rehabilitacji. Wymaga to zastosowania spersonalizowanego podejścia żywieniowego, w tym modyfikacji diety pacjenta oraz, w razie wskazań, wdrożenia żywienia dojelitowego lub pozajelitowego.

czytaj dalej

Postępowanie żywieniowe w przewlekłej chorobie nerek (PChN)

prof. dr hab. n. med. Sylwia Małgorzewicz

Wywiad z prof. dr hab. n. med. Sylwią Małgorzewicz, Vice-Prezesem Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN), Kierownikiem Katedry Żywienia Klinicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistą chorób wewnętrznych i nefrologii.

Uszkodzenie nerek powoduje szereg zmian w funkcjonowaniu wielu narządów, obniżenie apetytu, a w konsekwencji pogorszenie stanu odżywienia. Polskie badania pokazują, że około 20–30% pacjentów z PChN wykazuje cechy niedożywienia i wymaga interwencji żywieniowej.

czytaj dalej

Immunożywienie w onkologii

dr n. med. i n. o zdr. Maja Czerwińska-Rogowska

Termin „immunożywienie” odnosi się do stosowania w leczeniu żywieniowym substancji o działaniu immunomodulującym. Są to bioaktywne składniki, które mają wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego. Działanie immunomodulujące wykazują m.in. wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 (zwłaszcza kwasy EPA i DHA), arginina, glutamina, a także nukleotydy. Składniki te stosowane są zarówno w formie suplementacji pojedynczej, jak również w połączeniu (np. w żywności specjalnego przeznaczenia medycznego). Mogą być stosowane zarówno w żywieniu doustnym, dojelitowym (żywienie enteralne) i pozajelitowym (żywienie parenteralne). Zapotrzebowanie na składniki immunomodulujące wzrasta zwłaszcza w czasie stresu metabolicznego i nasilonego katabolizmu1.

czytaj dalej

W jaki sposób przeciwdziałać niedożywieniu pacjentów w podstawowej opiece zdrowotnej?

dr n. o zdr. Magdalena Milewska

Wywiad z dr n. o zdr. Magdaleną Milewską – Adiunktem w Zakładzie Dietetyki Klinicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, członkiem Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu.

W ostatnich wytycznych dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej, ESPEN promuje aktywne zaangażowanie lekarzy rodzinnych w opiekę żywieniową. Eksperci podkreślili znaczenie wczesnego wykrywania niedożywienia poprzez badania przesiewowe i diagnozę, zwłaszcza u osób z czynnikami ryzyka.

czytaj dalej

Wsparcie żywieniowe pacjentów w okresie okołooperacyjnym ze szczególnym uwzględnieniem maślanu sodu

prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz

Kwas masłowy od wielu lat stanowi korzystne uzupełnienie leczenia wielu schorzeń przewodu pokarmowego. Coraz częściej zwraca się uwagę na celowość, a właściwie potrzebę stosowania suplementacji maślanem u pacjentów poddanych przygotowaniu do leczenia, czyli prehabilitacji i kontynuacji tej podaży w opiece po leczeniu czyli rehabilitacji.

czytaj dalej